تاريخ : جمعه 24 فروردين 1397 | 6:08 | نویسنده : ابراهیم محمدی

پارچه در دکوراسیون جایگاه بسیار ویژه ای دارد و اگر بخواهم کاربرد آن را برشمارم به مطمئنا به موارد زیادی می رسم. از پارچه های مبلی گرفته تا دکوری های پارچه ای و حتی سرویس آشپزخانه پارچه ای ، همه و همه برای خلق دکوراسیون نقش آفرینی می کنند و در صورت انتخاب اشتباه می توانند تاثیر بدی را برجای بگذارند. اما من در این مطلب می خواهم حرف تازه ای درمورد پارچه ها بگویم و آن هم شناخت و به کارگیری پارچه های گران قیمت است. مطمئن هست که شما هم مثل من به این پارچه ها علاقه مندید و تاثیرشان را در طراحی خانه خود می دانید اما شاید به دلیل قیمت بالایی که دارند نتوانید آن ها را خریداری و استفاده کنید. پس با من همراه باشید تا نحوه استفاده به صرفه تری برایشان معرفی کنم.

چهار پارچه گران قیمت در دنیا

پارچه های گرانبها مانند ابریشم، پشم، مخمل، خز، پنبه و غیره علاوه بر این که هم در صنعت لباس و هم در صنعت دکوراسیون و طراحی مورد استفاده قرار میگیرتد، به دلیل کیفیت بالایی هم که دارند در دسته گران ترین ها جای دارند. اما چهار پارچه که گران قیمت ترین ها نامیده می شوند را بشناسید:

پشم در دکوراسیون

پشم در دکوراسیون

پشم در دکوراسیون

پشم 

پشم گران ترین پارچه در جهان است و با وجود انواع مختلفی که دارد پشم گوسفند واکانا، حیوان ملی پرو رتبه اول را به خود اختصاص داده است. علت این امر هم این است که پشم ابن گوسفندان هر سه سال یکبار آماده پشم چینی می شود. 

ابریشم در دکوراسیون

ابریشم در دکوراسیون

ابریشم در دکوراسیون

کوسن
تصویر کوسن کار دست

ابریشم

ابریشم طلایی، ابریشم Muga، ابریشم عنکبوت و مخمل معروف ترین و گران ترین پارچه های ابریشم هستند که به ابریشم سلطنتی هم معروف اند. این پارچه ها در موارد گوناگون مانند لباس، مبل، پرده و فرش مورد استفاده قرار می گیرند.

مطلب پیشنهادی : فرش ابریشم، انتخاب خاص لوکس پسندان!

خز گران قیمت در دکوراسیون

خز گران قیمت در دکوراسیون

خز گران قیمت در دکوراسیون

خز گران قیمت در دکوراسیون

خز

لباس خز یکی از لوکس ترین پارچه های پوشاک در جهان محسوب می شود. خز خالص نرم برای لباس، وسایل خانه و لوازم جانبی کاربرد زیا دارد. با کاربرد خز در دکوراسیون بیش تر آشنا شوید.

کتان در کوراسیون داخلی

کتان در کوراسیون داخلی

کتان

این یک پارچه گرانبها است زیرا کیفیت و سبک را با هم ارائه می دهد! البته کیفیت این پارچه بستگی به کارخانه تولید آن دارد. به دلیل مقاومت بالا برای مبلمان بسیار مناسب و ایده آل خواهد بود.

روش های استفاده به صرفه

علاوه بر پارچه هایی که در بالا به آن ها اشاره کردم، باید این نکته را هم اضافه کنم که در هر کشوری، بنا به صنعت پارچه بافی و صنایع دست دوز، می توان پارچه های با ارزش دیگری را هم پیدا کرد. همان طور که در کشور ما انواع ترمه دوزی ها، سوزن دوزی ها، پته دوز ها و بسیاری موارد دیگر که در نواحی مختلف ایران وجود دارند نیز می توانند در این دسته قرار بگیرند اما جدایی از این که شما کدام مورد را انتخاب می کنید باید این نکته را بدانید که حتی چند سانتی متر هم می تواند بر قیمتشان تاثیرگذار باشد. بنابراین ایده هایی که در ادامه معرفی می کنم راه های ارزان تری را پیش پای شما قرار می دهد. البته شاید بهتر باشد ابتدا با انواع پارچه در دکوراسیون آشنا شوید.

کوسن با پارچه های گران قیمت

کوسن با پارچه های گران قیمت

کوسن با پارچه های گران قیمت

کوسن
تصویر ژاو گالری

کوسن

حاشیه روکش کوسن

کوسن ها با توجه به کاربرد فراوانشان در دکوراسیون خانه های ما می توانند یکی از مناسب ترین گزینه ها باشند. اگر نمی توانید برای کوسنتان پارچه گران قیمتی را تهیه کنید نگران نباشید! با انتخاب رنگ و طرح مناسب آن پارچه را به صورت حاشیه دوزی به کوسن ها اضافه نمایید. علاوه بر این که هزینه تان بالا نرفته زیبایی خاصی به کوسن ها داده شده است.

قسمت رویی کوسن

اگر تمایل دارید که پارچه گران قیمت ما بیش تر از یک حاشیه دیده شود پس به این فکر کنید که به عنوان روکش اصلی کوسن به کار برود اما نه تمام قسمت ها آن. به این صورت که شما فقط قسمت رویی که زیبایی بیش تری را نمایش می دهد انتخاب می کنید و سایر قست های آن را با پارچه های کاملا معمولی و ارزان تر می دوزید. البته در این زمینه باید در مورد رازهای چیدمان کوسن ها برای مبلمان در دکوراسیون منزل نیز اطلاعاتی داشته باشید.

رومیزی و رانر
تصویر ژاو گالری

رانر و رومیزی
تصویر استودیو میلا

رانر و رومیزی
تصویر استودیو میلا

رومیزی

رومیزی ها در خانه های ما ایرانیان اهمیت زیادی دارند و اکثرمان هم دوست داریم از پارچه های پر رزق و برق تر و با تزیینات بیش تری استفاه نماییم. پارچه های گران قیمت گزینه مناسبی هستند اما به شرط آن که در ابعاد کوچک دوخته شوند. اول از همه به این نکته توجه کنید که لازم نیست برای تمام میزها از از این پارچه خریداری کنید. کافی است آ را روی دو میز اصلی پهن کرده و مابقی میزها را با پارچه های ارزان تر اما هماهنگ و متناسب با پارچه های اصلی بیارایید. هر چه این پارچه ها ساده تر باشند، پارچه های گران قیمت شما بیش تر به چشم آمده و جلوه خواهند داشت. نکته دیگر این که لازم نیست حتما پارچه کل میز را بپوشاند. این که در وسط میز قرار بگیرد هم کفایت می کند.

مطلب پیشنهادی : ۸ رومیزی ایده آل برای میز های غذاخوری

والان پرده با پارچه گران قیمت

پرده

قیمت نامشخص

پرده

۲۵۰تومان

پرده

والان پرده

پرده از آن دسته عناصر دکوراسیونی است که هم نقش کاربردی دارد و هم نقش زیبایی. اگر تمایل دارید که پارچه های منزلتان از نوع گران قیمت باشند، مسلما نباید کل پرده را با آن بدوزید زیرا به صرفه نخواهد بود. بلکه باید فقط یک بخشی از پرده را انتخاب نمایید. از نظر من والان جلوه خوبی به فضای شما می دهد بنابراین پارچه لوکس خود را فقط برای همین قسمت در نظر بگیرید.

حاشیه پرده

اگر والان هم برای شما به قیمت بالایی تمام می شود اصلا نگران نباشید. فقط کافی است حاشیه پرده را دریابید و با دوخت پارچه گران قیمت در آن قسمتف پرده ها را از این رو به آن رو کنید. اما مسلما پارچه ای که برای کل پرده در نظر می گیرید هم مهم است. علاوه بر این که باید با هم هم خوانی داشته باشند، از لحاظ کیفیت هم نزدیک به هم انتخاب شوند. به این معنا که پارچه معمولی تر شما ارزش این را داشته باشد که حاشیه گران قیمت و با ارزش تری بر رویش دوخته شود. فکر می کنم انتخاب مناسب ترین پارچه برای رومبلی و پرده در نشیمن راهنمای خوبی برای شما باشد.

مغذی دوزی با پارچه های گران قیمت

مغذی دوزی با پارچه های گران قیمت

رومیزی یراق دوزی ترمه کهن ایران کد5

رومیزی یراق دوزی ترمه کهن ایران کد۵

قیمت نامشخص

رومیزی یراق دوزی ترمه کهن ایران کد3

رومیزی یراق دوزی ترمه کهن ایران کد۳

قیمت نامشخص

رانر ترمه کهن ایران کد1

رانر ترمه کهن ایران کد۱

قیمت نامشخص

مغذی دوزی

مغزی دوزی ها تزیینات بسیار ظرفی هستند که بر روی پارچه ها انجام می گیرند. اگر هیچ کدام از راه های بالا برای شما مقرون به صرفه نیست، این روش حتما به کارتان می آید. با این که به صورت بسیار محدود تر از آن پارچه بهره می برید اما همین مقدار در تزیینات به چشم می آیند و ارزش کارتان بالاتر می رود.

کلام آخر : دکوراسیون و طراحی داخلی به دلیل وسعت، گستردگی و تنوع بالایی که دارد برای همه اقشار و گروه های مردم به بهترین شکل قابل استفاده است. فقط کافی است کمی خلاقیت را چاشنی سلیقه کنیم.

نویسنده : گلنار صفدریان | تحریریه چیدانهبرچسب ها :